Jízda v zimě. Tipy a triky, jak bezpečně dojet do cíle.
Zasněžené cesty, závěje, námraza či led. To jsou hlavně strašáci řidičů v těchto měsících. Zimní měsíce mohou na cestách představovat výzvu, stres a vzbuzovat obavy. Chcete-li se cítit při jízdě bezpečněji a být připraven i na neočekávané situace určitě dočtěte tento článek dokonce.
1. Kvalitní zimní pneumatiky
Základním prvkem pro bezpečnou jízdu v zimě jsou kvalitní zimní pneumatiky. Dobře navržené a správně nainstalované zimní pneumatiky zajistí lepší trakci a kontrolu na kluzkých cestách, čímž minimalizují riziko nehody. Kontrolu, vhodnost a správný způsob obutí svěřte vždy do rukou specializovaným pneuservisům.
2. Mráz, sníh a led
V přípravě na zimu nezapomeňte na doplňky, které vám usnadní jízdu a ušetří spoustu času s čištěním sněhu a škrábáním námrazy. Různé přípravky, jako jsou rozmrazovače oken či nemrznoucí směsi do ostřikovačů jsou během chladných měsíců nezbytností. Neměli byste zapomínat ani na péči o motor. Zimní aditiva do paliva uleví motoru od námahy, kterou s sebou přináší zima, ochrání části motoru před korozí a prodlouží životnost palivového systému.
💡Tip: Pro každý případ mějte v autě i startovací kabely, sněhové řetězy, kanystr s palivem, lopatu na sníh v další pomůcky, které vám pomohou v neočekávaných situacích.
3. Správné zrychlování a brzdění
Přípravnou fází jsme se dostali k samotné jízdě. Základem bezpečné jízdy je správný rozjezd a brzdění. Pomalu a postupně zrychlujte, vyhněte se prudkému přidávání plynu, které může způsobit ztrátu trakce a přehrabnutí hnací nápravy čímž se dostanete do smyku. Chcete-li minimalizovat riziko smyku, také se snažte brzdit plynule, abyste předešli zablokování kol a neztratili jste tak kontrolu nad vozidlem. Snažte se co nejvíce brzdit motorem. Dnešní vozidla jsou však vybavena systémem ABS, který výrazně snižuje brzdnou dráhu a zvyšuje bezpečnost. Ale i v tomto případě je obezřetnost na místě.
💡Tip: Najděte si odlehlé parkoviště nebo jinou prázdnou plochu, kde si vyzkoušíte jak se chová váš vůz v nepříznivých podmínkách. Tak budete lépe připraveni na reakci v provozu.
4. V zimě zpomalte
V zimě platí zlaté pravidlo: zpomalte! Vyhýbejte se rychlým manévrům a vždy udržujte bezpečnou vzdálenost od jiných vozidel. Pomalá jízda vám dává více času na reakci a minimalizuje riziko nehody. Zároveň se snažte předvídat. Nikdy totiž nevíte, jak jsou na tom ostatní řidiči se svými schopnostmi.
5. Předcházení smyku
Přizpůsobením jízdy stavu vozovky snížíte riziko smyku na minimum. Jak jsme zmiňovali, snažte se brzdit motorem a vyhýbat se prudkým manévrům. Vyhněte se úplně předjíždění, v krajním případě (pokud potřebujete oběhnout auto, které stojí nebo jinou překážku) předjíždějte bez nadměrného přidávání plynu. Před zatáčkou vždy zpomalte a zařaďte nižší převodový stupeň. S volantem pracujte opatrně a citlivě.
6. Jak korigovat smyk
Neočekávaná ztráta kontroly nad vozidlem může být děsivá. Je obtížné zachovat chladnou hlavu a rozvahu, pokud jste na to nebyli připraveni. Na tyto situace vás dokážou připravit ve škole smyku. V zásadě existují 2 typy smyku, nedotáčivý a přetáčivý.
S nedotáčivým smykem (po zatočení volantem auto pokračuje rovně) se setkáváme u vozidel s předním náhonem. V tomto případě vyrovnejte kola a uberte plyn až kola získají znovu trakci. Nebrzděte, celou situaci to může jen zhoršit.
Druhý typ smyku je tzn. přetáčivý (auto se snaží otočit/zadní náprava předjíždí přední). Toto je typické pro auta se zadním náhonem. Volantem prudce zatočte opačným směrem, než se stáčí vozidlo a směřuje zatáčka, případně mírně přidejte plyn aby hnací náprava získala trakci.
💡Tip: Před zimou nechte své auto zkontrolovat v autoservisu. Zvýšenou pozornost věnujte řízení, podvozku a diagnostice motoru.
Zimní jízdní podmínky mohou být výzvou, ale s těmito tipy a triky můžete minimalizovat riziko a užívat si bezpečné cesty. Investice do kvalitních zimních pneumatik, pravidelná údržba vozidla a opatrná jízda jsou klíčová pro bezpečnou cestu v nízkých teplotách. Buďte vždy připraveni, a jízda v zimě se pro vás stane hračkou.