Jak se vyhnout námraze na čelním skle?
Zamrzlé čelní sklo není nikdy dobrý způsob jak začít den, zvláště když máte zpoždění do práce. Pokud v zimě nemáte možnost parkovat v garáži nebo na jiném krytém místě, musíte se během mrazivých ran vybavit pořádnou dávkou trpělivosti. Jak se vyhnout námraze na čelním skle? Profigaráž vám prozradí jednoduché triky, které vaše čelní sklo ochrání před ranní námrazou.
Mohlo by vás zajímat:
Kdy přezout na zimní pneumatiky?
PREVENCE - DŮLEŽITÝ KROK
To nejlepší, co můžete udělat, je pokusit se zabránit vzniku námrazy na čelním skle jednoduchou prevencí. Jak na to? Zakryjte sklo fólií, kartonem, starou dekou, kobercem nebo jinými tkaninami. Konce deky, lepenky nebo fólie přivřete dveřmi tak, aby nehrozilo, že jejich noční vítr z auta shodí.
To vám pomůže ušetřit ráno čas, který byste jinak strávili dlouhým rozmrazováním auta a seškrabováním námrazy.
ROZMRAZOVAČE VE SPREJI
Stále častěji používají motoristé praktické rozmrazovače ve spreji, které pomáhají bojovat s námrazou rychle a efektivně. Jsou šetrnější než škrabky, které vám mohou při silných mrazech poškodit okna. Jejich nevýhodou je však zamlžení oken, které je třeba "přetrpět", dokud se auto zahřeje a klimatizace udělá své.
Na takového jednoduché rozmrazování můžete použít profi rozmrazovací roztoky, které dostanete ve specializovaných obchodech či na benzinových čerpačkách nebo si je můžete jednoduše vyrobit:
- Octový roztok
Každou noc si postříkejte čelní sklo roztokem, který si vyrobíte jednoduše - potřebujete jen ocet a vodu. Zachovejte poměr 3:1 - tři díly octa na jeden díl vody.
- Solný roztok
K pořádnému mrznutí dochází pokud jsou teploty nižší než -10 °C. Tehdy můžete přidat do nádoby s vodou čajovou lžičku obyčejné kuchyňské soli. Takto připravenou slanou vodu vylijte nebo nastříkejte na čelní sklo.
Přečtěte si také:
Opotřebované tlumiče: Kdy je nejvyšší čas na jejich výměnu?
- Alkoholový roztok
Smíchejte čistý alkohol a vodu v poměru 2:1 - dva díly alkoholu na jeden díl vody. Tento roztok můžete použít i na vnitřní stranu čelního skla, čímž zabráníte jeho zamlžování.
Jakýkoli roztok stačí tedy nastříkat na čelní sklo, boční okna či zadní okno - prostě všude tam, kde se námraza vytváří a brání v dobrém výhledu. Pak každé okno otřete starým hadrem nebo stěrkou.
Jestliže roztok zapomenete nastříkat na okna večer, nemějte obavy. Můžete ho použít i ráno. Po krátké chvíli se začne námraza tát. Tehdy si pomozte stěrači nebo pokud je námraza tvrdohlavá, klasickou škrabkou.
Nezapomeňte!
Po použití roztoku chvíli počkejte. Pokud použijete stěrače na hned po nastříkání roztoku, riskujete poškození tenkých gumiček na stěračích.
RADA NA ZÁVĚR
Nikdy nepoužívejte vrouci nebo velmi horkou vodu na zamrzlá okna - sklo je citlivé na náhlé změny teploty - hrozí jeho prasknutí.
Aby se zabránilo tvorbě ledu na skle, odborníci doporučují, abyste před vypnutím motoru ochladili čelní sklo tak, že na něj nasměrujete proud studeného vzduchu. Po vypnutí motoru navíc otevřete dveře a vyrovnejte teplotu vzduchu v interiéru vozu.
Přečtěte si i další zkušené rady od odborníků:
Výměna tlumičů: 3 nejčastější chyby, kterých se dopouštíte
Pneumatiky Run-Flat: Vše co o nich potřebujete vědět
Jak správně skladovat pneumatiky a ráfky? Vyhněte se těmto chybám
Pískování karosérie auta: Vyberte si správnou pískovačky
Leštička na auto: 3 kroky k nablýskané karosérií