Jak pečovat o autobaterie při nízkých teplotách?
Většina řidičů si uvědomuje, že zima a nízké teploty jsou pro autobaterie nejhorším obdobím. Čím je venku chladněji, tím je životnost autobaterie nižší - a tím pádem potřebujete na nastartování vozidla více energie. To může být hlavní důvod, proč máte v zimě problém nastartovat vaše auto. Profigaráž vám poradí, čeho se máte v zimním období vyvarovat a jak chránit autobaterie, aby jejich životnost byla co nejdelší.
COŽ ZAPŘÍČIŇUJE RYCHLÉ VYBITÍ AUTOBATERIE?
- náhlé změny teploty - přechod ze zimy do tepla
- jízda na krátké vzdálenosti
- dlouhodobá nečinnost vozidla
- zapomněli jste vypnout světla, rádio, klimatizaci, topení
- používáte mnoho doplňkových spotřebičů (navigace, nabíjení telefonu a pod.)
Máte problém se zamrzlým čelním sklem? Mohlo by váš zajímat:
Jak se vyhnout námraze na čelním skle?
JAK PŘEDEJÍT RYCHLÉMU VYBITÍ AUTOBATERIE?
1. ODPOJTE AKUMULÁTOR
Pokud však auto stojí v mrazech více než 7 dní bez činnosti, akumulátor vyžaduje vaši pozornost - baterie se může natrvalo poškodit. Proto, pokud vaše auto plánujete na delší dobu odstavit, doporučujeme vám vybrat z něj akumulátor a schovat ho uvnitř.
Pokud vaše auto využíváte denně a během noci ho máte zaparkované v garáži, v tom případě si můžete vydechnout - nepotřebujete řešit problémy s akumulátorem. Dobře nabitá baterie zvládne i nízké teploty.
2. ZKONTROLUJTE STAV BATERIE PŘED PŘÍCHODEM MRAZŮ
Doporučuje se, abyste měnili baterii v autě každých 3-5 let. Pokud máte starší baterii a její životnost již není stoprocentní, můžete zkontrolovat její stav v specializovaném autoservisu - hlavně před příchodem zimního období.
3. CHRAŇTE BATERII PŘED NEČISTOTAMI
Nízké teploty zvyšují elektrický odpor a zahušťují motorový olej, což zvyšuje výkonnost baterie. Nečistoty, špína a koroze na svorkách baterie mohou zvyšovat tento odpor. Pokud zaznamenáte kolem vývodů bílý prášek, došlo ke korozi.
Tip:
Baterii udržíte v čistotě pomocí vlhkého handičky a jedlé sody.
Nejdůležitější pravidlo na cestách je být vždy připraven. Proto nepodceňujte ani potřebnou výbavu a do jistoty noste v kufru auta i startovací kabely.
Další rady od odborníků:
Jak se vyhnout námraze na čelním skle?
Výměna tlumičů: 3 nejčastější chyby, kterých se dopouštíte
Opotřebované tlumiče: Kdy je nejvyšší čas na jejich výměnu?
Jak správně skladovat pneumatiky a ráfky? Vyhněte se těmto chybám