Nabíječky autobaterií

Znáte situaci, kdy ráno spěcháte do práce, na nákup či odvést děti do školy, ale auto se vám nepodaří nastartovat? Nepříjemně však? Nejčastějším důvodem je vybitá autobaterie. Ta se může jednoduše vybít vlivem chladného počasí, necháte-li například rozsvícená světla, nefunkčním alternátorem a podobně, důvodů je mnoho. Nabíječka autobaterií vám může ušetřit spoustu starostí.

3 základní typy nabíječek autobaterií

Klasické/transformátorové nabíječky

Základní typ autonabíječky. Ve většině případů bývají levnější, protože vyžadují neustálou kontrolu. Tento typ nabíječek neumí totiž regulovat nabíjecí proud. Jsou vhodné pro klasické olověné baterie, ale nedoporučuje se je používat pro modernější GEL baterie.

Automatické nabíječky

Jedná se o inteligentní a automatický typ nabíječky, vybavený mikroprocesorem. Taková nabíječka autobaterií je schopna detekovat typ napájené autobaterie a přizpůsobit proud kapacitě nabití. Efektivita nabíjení je vyšší a prodlužuje se životnost baterie. Jsou vhodné pro olověné i gelové autobaterie.

Invertorové nabíječky

I v tomto případě se jedná o automatickou nabíječku, je však většinou menší, praktičtější a dokáže vyvinout napětí pouhých 6-12V. Jsou vhodné pro nabíjení baterií motorek a čtyřkolek.

💡 Tip: Vybíjí se vám autobaterie příliš často? Zvažte její výměnu. Klasická baterie má životnost 3 až 5 let, v závislosti na kvalitě, typu a používání automobilu.

Které faktory jsou důležité při výběru autonabíječky?

Kompatibilita

Nabíječka s napětím 6V zcela postačí pro akumulátory motorek
Pro osobní auta bude zcela postačovat nabíječka s napětím 12V
Dodávky, nákladní auta ale i některá SUV již vyžadují napětí 24V

Nabíjecí proud

V první řadě si zjistěte kapacitu své baterie. Nabíjecí proud by měl být na úrovni jedné desetiny kapacity autobaterie. Pro příklad, pokud má vaše autobaterie kapacitu 60 Ah, vybírejte si nabíječku s proudem alespoň 6 A. V případě nižšího proudu by nabíjení trvalo příliš dlouho. I když platí pravidlo, čím pomaleji se baterie nabíjí, tím je nabíjení šetrnější k baterii, někdy může být příliš dlouhé nabíjení na škodu.

Bezpečnost

Pro běžné používání by měl být standard ochrana proti přehřátí a zkratu. Dalším faktorem, na který byste se měli zaměřit je ochrana označená jako IP a ta by měla být alespoň na úrovni IP20 (doporučuje se používat v dílně nebo garáži). Usměrňovač je také skvělou volbou pro zvýšení bezpečnosti, detekuje totiž okolní teplotu a přizpůsobuje tomu způsob nabíjení.

Dodatečné funkce

  • LED displej – zobrazuje stav nabití baterie, aktuální napětí a další užitečné parametry.
  • Startování - funkce, která poslouží v případech, kdy i auto déle nečinné nebo potřebujete rychle nastartovat auto s vybitou baterií.
  • Auto vypnutí - po maximálním nabití dojde k vypnutí nabíječky.
  • Usměrňovač - upravuje způsob nabíjení vzhledem k teplotě okolí.
  • Rychlé nabíjení - poslouží v případě, že nemáte hodiny určené k nabíjení baterie.
  • Ochrana proti přepólování - dodatečná ochranná funkce, která zabraňuje zkratu v případě nesprávného zapojení

 

Jak správně zapojit nabíječku?

Aby nedošlo k poškození baterie, zkratu nebo přepólování je správný způsob zapojení velmi důležitý. Tady je správný postup:

  1. Odpojte baterii.
  2. Ujistěte se, že nabíječka není pod proudem.
  3. Připojte svorku červeného kabelu ke kladnému pólu.
  4. Připojte svorku černého kabelu k zápornému pólu.
  5. Zapněte nabíječku a nastavte vhodný program.
  6. Při odpojení nabíječky postupujte opačně.
 

Nejprodávanější

880
155018801550
Značky
 
Kapacita baterie
Nabíjecí napětí
Nabíjecí proud

Stránka 1 z 1 - 3 položek celkem

Stránka 1 z 1 - 3 položek celkem